ERASMUS+ Bon appétit, Europe!

Logo projektu

I ve výzvě roku 2019 jsme byli úspěšní a získali opět grant na realizaci dalšího mezinárodního projektu s názvem "Bon appétit, Europe!" v rámci programu Erasmus+, klíčová akce 2: Strategická partnerství.

Projekt bude realizován v projektovém období od 1.9.2019 do 31.8.2021 ve spolupráci s partnerskými školami ve Španělsku (koordinátor), Chorvatsku a Portugalsku.

Výše přiděleného grantu činí 26 314,00 EUR.

Cílem projektu, je poznávání gastronomie jako evropského kulturního dědictví a jeho zpřístupnění všem prostřednictvím digitálního obsahu, překonávajícího všechny existující sociální, kulturní a fyzické bariéry. Práce na projektu povede k používání odlišných strategií jako: párová práce, týmová práce, kooperativní učení, rozvoj sociálních dovedností, využívání ICT atd., které jsou užitečné pro rozvoj klíčových kompetencí našich žáků.

Efektivního výsledku při poznávání kulturních a společenských odlišností a tradic, při rozvoji znalostí o dědictví jiných národů, bude dosaženo prostřednictvím výměnných pobytů žáků a jejich přímého kontaktu s jinými kulturami během pobytu v rodinách, při návštěvách historických a kulturních památek a především realizaci společných vzdělávacích aktivit. Konkrétně se uskuteční čtyři výměnné pobyty žáků a doprovázejících učitelů, vždy po jednom v každé ze zemí projektových partnerů.

Kromě společných vzdělávacích aktivit během jednotlivých setkání, kdy budou probíhat společné týmové činnosti, jejichž očekávaných výsledků by nebylo možné dosáhnout při provádění v jedné zemi, bude v období mezi výměnnými pobyty probíhat trvalá týmová práce a spolupráce mezi žáky, učiteli a školami, jejíž výsledky budou jak hmotného, tak nehmotného charakteru.

Žáci každé ze škol budou ve svém regionu zkoumat tradiční suroviny pro výrobu potravin, jak jsou pěstovány, sklízeny. V rámci udržitelnosti budou srovnávat jejich pěstování a využití v minulosti a současnosti. Budou hledat tradiční recepty nebo produkty ze zvolených surovin. Finálním produktem prvního roku realizace projektových aktivit bude digitální příručka tradičních gastronomických surovín od A do Z, od "vzniku" až do kuchyně. Hlavním cílem druhého roku realizace projektu bude hledání a objevování vlivu gastronomického kulturního dědictví na společnost. Uvědomění si důležitosti tradičních surovin, jež jsou nedílnou součást naší stravy. Výsledkem bude interaktivní mapa regionů jednotlivých škol s geolokací významných památek, míst a budov historicky neoddělitelně spojených s gastronomií.

Během projektu použijeme různé prostředky k šíření našich aktivit a výsledků. Vytvoříme webové stránky projektu, TwinSpace, Facebook, ... . V každé škole bude navržen projektový koutek, aby byla informována veřejnost o projektových aktivitách.

Zkušenosti získané v průběhu realizace projektu budou mít pozitivní dopad na výuku a učení. Výsledky projektu budou v budoucnu užitečné v mnoha ohledech. Namátkou:
- Pozitivní motivace učitelů k další účasti na projektech.
- Neustálé zlepšování jazykových a komunikačních dovedností.
- Používání nových vzdělávacích postupů, vyučovacích metod, přístupů, příkladů dobré praxe.
- Využití tvůrčích činností vedoucích k poznání a dalšímu rozvoji kulturního dědictví a povědomí.
- Podpora aktivní účasti, komunikace, mezikulturních znalostí žáků učiteli.

Webové stránky projektu v prostředí eTwinning TwinSpace.

Ahoj. Já jsem Pepina a budu cestovat na všechna setkání. V každé partnerské zemi budu mít kamaráda. A z každé země zpracuji fotodiář.

A takto jsem se zrodila.

První setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit a současně i vzdělávání pedagogů se uskutečnilo na půdě hlavního koordinátora projektu ve španělském přímořském Gijónu.

Více fotografií zde.

Pepinin fotodiář ze Španělska:

Druhé setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo na naší domácí půdě v Hranicích. Bylo laděno ve velikonočním duchu. Pekly se beránci, perníčky, zdobily kraslice, pletly ošatky. Kromě toho zažili účastníci spoustu zábavy při různých zajímavých stmelovacích aktivitách, poznávali Hranice či Olomouc.

Přišla se na nás podívat i "místní televize" a odvysílala o aktivitách projektu reportář v regionálním vysílání.
A o projektu se psalo i v novinách:

Pepinin fotodiář z České republiky:

Třetí setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo v portugalském přímořském městečku Póvoa de Varzim. Účastníci si zasoutěžili, zasportovali, navštívili rybí trhy a pomáhali při přípravě rybí pomazánky a rizota, projeli se na kajacích i na loďkách, navštívili druhé největší portugalské město Porto, jehož centrum Ribeira je na seznamu světových památek UNESCO, ale především společně plnili projektové úkoly.

Pepinin fotodiář z Portugalska:

Čtvrté setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit se uskutečnilo v chorvatském hlavním městě Zagreb.

Pepinin fotodiář z Chorvatska:

Erasmus koutek

Tento projekt je financován z programu Evropské unie Erasmus+.
Za obsah publikací (sdělení ) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a NA a Evropská komise a NA neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.
This project is funded by the Erasmus+ Programme of the European Union.
This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.